COSTPERKG.COM

Compare the price per kilo of grocery and other items, and save


Jump to Price Per Kilo Calculator
Which is cheaper?
(Mouseover or tap)

Price per kilo app / Cost per kilogram

Consumer counting price per kiloSay you want to purchase a box of your favorite chocolates, and you have three choices: 100g for $2.99; 300g for $4.99; and 450g for $7.99. Which choice will give you the most value for your money, and how to calculate the price per kilo? Stumped? The correct choice is 300 g for $4.99.

While buying online or in-store, it is easy to exceed the grocery budget, especially when there is an abundance of available products. Use costperkg.com on your smartphone and be a smart consumer!

How to calculate the price per kilo?

It is now easy to calculate the price per kilogram! - CostPerKg.com (Price Per Kilo) is a mobile-enabled, user-friendly website app, where you can make free cost comparisons on-the-fly using a mobile device, tablet, laptop or desktop.

All fields are required: for each item, enter the shop, item's name or brand, weight in grams, kg (or US measures), and price in dollars, Calculate... and pronto! You have the cost per kilogram of the item. Compare up to 5 items at a time. Not counting in kilograms? - see other units.

1



Price $ .or £, €, ¥ etc.
e.g. $ 299
Price per kilo Cost per kilogram:
"Calculate" to find out
$    
Cheapest
per kg:
 

2



Price $ .or £, €, ¥ etc.
e.g. $ 299
Price per kilo Cost per kilogram:
"Calculate" to find out
$    

Cheapest
per kg:

 

Beware of hidden price increases: use costperkg.com on your smartphone to check the price per kilogram at the supermarket


3



Price $ .or £, €, ¥ etc.
e.g. $ 299
Price per kilo Cost per kilogram:
"Calculate" to find out
$    

Cheapest
per kg:

 

4



Price $ .or £, €, ¥ etc.
e.g. $ 299
Price per kilo Cost per kilogram:
"Calculate" to find out
$    

Cheapest
per kg:

 

Is a multi-pack or a large container always more advantageous per kilo than single items? - Verify it on costperkg.com


5



Price $ .or £, €, ¥ etc.
e.g. $ 299
Price per kilo Cost per kilogram:
"Calculate" to find out
$    

Cheapest
per kg:

 

Save money with our free calculator

How to calculate the price per kilogram? - use our online app CostPerKg.com for free!

Choose the best price per kilo ratio

Beware of hidden price increases: use costperkg.com to check the price per kilo at the supermarket


About CostPerKg.com


How to count the cost per kilo of an item? - CostPerKg.com is a web app for comparing the cost per kilogram or price per kilogram of products. Coded in HTML and JavaScript, the cost comparison app is extremely user-friendly and easy-to-use. Users can access the app using desktops, laptops, netbooks, tablets or mobile devices to get the cost per kilogram or price per kilo. By entering item, weight and price information in the respective fields, users can determine the cost per kg or price per kilo.

The privacy of your input is total, since the data you enter actually never leaves your phone, tablet or PC.

Cost per kg calculator

Discerning consumers use costperkg.com on their Android, iPhone or iPad, and save costs by choosing the best value per kilogram

Did you ever notice that items in large packaging weigh less than others which are smaller in appearance? That, instead of increasing the price, the manufacturer had reduced the weight of the article? That the supposedly "20% free" extra product actually costs more per kilogram? - Be on your guards! Use costperkg.com to calculate exactly the real value per kilogram. Defy the decoys of marketing and advertising and be a smart consumer!

Example 1: - You have a container with 700g of coffee and it costs €4.95. What is the price per kilo? - Type the shop and coffee make, then input "700" in the area "write grams here", type "4" in the area "$", write "95" in the area "¢", Calculate and the price per kilo appears.

Example 2: - You want to purchase a bag containing 11.5 kilograms of coal for $15, and want to calculate how much it works out per kilogram. Input the retailer and coal type, then move your mouse to the arrow "g" and select "kg" in the drop-down menu. Type "11" in the field "write kilograms here", type "5" in the decimals field next to it marked "000", type "15" in the area "$", leave the area "¢" empty, Calculate and the computed price per kilo is displayed.

Example 3: - You live in Ireland and want to buy some candy online from the USA. The candy costs $59.99 in a case containing 24 boxes of 2.125oz. How much is it per kilo? First, you must use a calculator to obtain the total weight: 24 x 2.125oz = 51oz. Now, you know that the total weight of the candies is 51oz. On CostPerKg.com, enter the shop and candy name, move your mouse to the "g" arrow, and select the "US" dropdown item. Leave the "pounds" fields empty, write "51" in the "ounces" field, type 59 in the "$" field, type "99" in the "¢" field. The site automatically converts ounces into kilograms. Calculate and the cost per kg is there to see! Of course, if you are comparing with the price of the local store, do not forget to include shipping into the cost of the item.